4 Przegląd Plastyki Przeworskiej

11-09-2015 Aktualności

afisz IV PPP

27 listopada w Galerii MOK odbył się wernisaż wystawy 4 Przeglądu Plastyki Przeworskiej 2015. Przegląd Plastyki Przeworskiej jest prezentacją prac plastycznych środowiska artystycznego Przeworska tj. artystów aktywnie uprawiających sztukę a także uczniów średnich szkół plastycznych oraz studentów wyższych uczelni artystycznych mieszkających w Powiecie Przeworskim lub związanych z Ziemią Przeworską poprzez miejsce urodzenia. Zgodnie z formułą triennale artyści prezentują co trzy lata prace dowolnie przez siebie wybrane.

Nadrzędnym celem przeglądu jest integracja środowiska artystycznego Przeworska. Niestety i w tym roku, biorąc pod uwagę liczbę artystów biorących udział w tej inicjatywie, nie jest to pełny przegląd wszystkich twórców związanych z Ziemią Przeworską, jednakże uczestnictwo w przeglądzie jest decyzją indywidualną. Cieszy natomiast fakt pojawienia się nowych artystów chcących zaprezentować swoją twórczość plastyczną.

Trzy lata temu spośród 12 twórców prezentujących swoje dzieła Nagrodę Burmistrza Miasta Przeworska otrzymał Krzysztof Urban, Nagrodę Banku BGŻ oddział w Przeworsku – Bartosz Cebula a Nagrodę Dyrektora MOK – Henryk Lasek. W tym roku przedstawiciele Urzędu Miasta Przeworska i Starostwa Powiatowego w Przeworsku oraz dyrektor MOK po obejrzeniu 20 prac /zakwalifikowanych do oceny (wg. regulaminu) przez organizatora przeglądu/, autorstwa 12 artystów biorących udział w IV Przeglądzie Plastyki Przeworskiej postanowili przyznać następujące nagrody:

Nagroda Burmistrza Miasta Przeworska – tytuł pracy: „Gracje” – akryl,100×100 cm – autor Andrzej Wiśnica

Nagroda Starosty Przeworskiego – tytuł pracy: „Ostatni?” – tech. miesz., 61×50 cm – autor Agnieszka Wajda

Nagroda Dyrektora MOK – tytuł pracy: „bez tytułu” – akryl, 70×50 cm – autor Kinga Cebula – Manowiec

Podczas wernisażu wręczone zostały nagrody laureatom oraz pamiątkowe dyplomy i katalogi pozostałym autorom. Nagrody wręczyli zastępca Burmistrza Miasta Przeworska Wojciech Superson oraz dyrektor MOK Andrzej Kowalski. Z powodu „usprawiedliwionej nieobecności” Agnieszki Wajdy Nagroda Starosty Przeworskiego została wręczona w innym terminie. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż przegląd nie jest konkursem sensu stricto. Przede wszystkim jest to okazja do prezentacji dzieł przeworskich artystów oraz ich konfrontacji. Przyznawane nagrody są dodatkową motywacją do udziału w przeglądzie oraz wyróżnieniem dla autorów wybranych prac.
Patronat nad tegoroczną edycją przeglądu objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel oraz Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka. Natomiast patronat medialny: Gazeta Jarosławska, Gazeta Internetowa Twoje Miasto Przeworsk, Serwis Regionalny Galicjusz.pl oraz TV Przeworsk.

W imieniu organizatora składam serdeczne podziękowania wszystkim artystom biorącym udział w przeglądzie, fundatorom nagród oraz osobom i instytucjom, które objęły patronat nad naszym przeglądem.

Wystawa czynna od 27.11 do 27.12.2015 r. Galeria MOK. Wstęp wolny

Gabriel Manowiec