Dyskusyjny Klub Filmowy małe kino WIELKIE FILMY

30-08-2018 Aktualności

logodkf

Miloš FORMAN (1932-2018) – RETROSPEKTYWA

Serdecznie zapraszamy na retrospektywę wybranych filmów wybitnego czeskiego reżysera Miloša Formana, czyli Jana Tomáša Formana, znanego choćby z takich tytułów jak „Lot nad kukułczym gniazdem” /1975/ ze znakomitą kreacją Jacka Nicholsona czy filmowej opowieści o genialnym kompozytorze Wolfgangu Amedeuszu Mozarcie „Amedeusz” /1984/.
Forman rozpoczynał karierę w Czechosłowacji, kręcił filmy krótkometrażowe i komedie, od początku współpracował z operatorem Miroslavem Ondříčkiem. Stał się czołowym przedstawicielem tzw. czechosłowackiej nowej fali. Światowy rozgłos zdobył w latach 60. XX wieku dzięki filmowi Miłość blondynki, który otrzymał nagrody na festiwalach w Locarno i Wenecji. W 1968 roku na zaproszenie Paramount Pictures wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by nakręcić film o amerykańskiej młodzieży Odlot. Stłumienie praskiej wiosny spowodowało, że Forman pozostał na stałe w Stanach Zjednoczonych i tam kontynuował swoją karierę. Sam zaś film na festiwalu w Cannes w 1971 r. otrzymał nagrodę jury za najlepszy film  /wikipedia/
Odszedł w wieku 86 lat 13 kwietnia br.

Na kolejny film zapraszamy 24 września br. o godz. 18.30 do sali klubowej MOK. Wstęp wolny

Historia złodzieja, szulera i chuligana, który, by uniknąć więzienia, udaje niepoczytalność. Trafia do szpitala dla umysłowo chorych, gdzie twardą ręką rządzi siostra Ratched. /filmweb/.
Kultowe dzieło Miloša Formana z 1975 roku,  jeden z najwybitniejszych filmów nie tylko Formana, ale ogólnie w historii kina. Obraz stał się ogromnym przebojem na całym świecie, a także drugim w historii, który zdobył tzw. Oskarowego Pokera tj. otrzymał Oscary w pięciu najważniejszych kategoriach: najlepszy film, aktor w roli pierwszoplanowej, aktorka w roli pierwszoplanowej, reżyseria, scenariusz.

 

FORMAN nlnkg N

POWRÓT