Dyskusyjne Spotkania Filmowe „małe kino WIELKIE FILMY”

01-03-2022 Aktualności

DSF logo
UWAGA
 Od września 2021 r. spotkania DSF-u odbywać się będą w ŚRODY o godz. 19.00

Podczas ostatnich kilkunastu Dyskusyjnych Spotkań Filmowych z dużą atencją przyglądaliśmy się i wsłuchiwaliśmy w filmowe opowieści Andrieja Tarkowskiego, który w wielu wywiadach wspominał o swojej fascynacji Bergmanem i jego filmowym światem. Stąd też „przejście od Tarkowskiego do Bergmana” wydaje się być oczywistą konsekwencją wynikającą z tego, iż obaj twórcy podejmowali podobne tematy – sztuka, artysta, wiara w Boga – obaj także nawzajem się inspirowali. To wreszcie twórcy, którzy podejmując często podobną problematykę w swoich filmach, jednocześnie patrzyli na nią w zupełnie inny sposób.

Serdecznie zapraszamy na cykl filmowy, w którym przypomnimy sobie kilka wybranych dzieł filmowych Ingmara Bergmana, jednego z najbardziej znanych mistrzów europejskiego kina. Podczas swojej 60 – letniej twórczej aktywności Bergman wyreżyserował 62 filmy i ponad 170 sztuk teatralnych, za które był wielokrotnie nagradzany. Jeden z aktorów Bergmana, Max von Sydoww, w jednym z wywiadów tak mówił o reżyserze: „Bergman znał wszystkie odpowiedzi. To był człowiek wielkiej kultury, bardzo pogłębionej, która obejmowała zarówno literaturę, historię, filozofię, jak i muzykę. (…) To prawda, że bardzo surowemu wychowaniu, jakie odebrał, towarzyszyły ciężkie chwile, ale wytworzyło to w nim wyjątkowe zdolności twórcze”.

Na kolejny film z tej serii, który jest trzecim i zarazem ostatnim z tzw. trylogii pionowej Bergmana, zapraszamy w środę 6 kwietnia br.  o godz. 19.00, sala klubowa MOK.
Dwie siostry odpoczywają od podróży, zatrzymując się w hotelu. Różnice charakterologiczne powodują pomiędzy nimi konflikt. /filmweb/

 

POWRÓT