Koło ceramiki i batiku

23-04-2020 Aktualności

Kolejna propozycja zajęć kreatywnych dla uczestników Koła Ceramiki i Batiku oraz wszystkich zainteresowanych. Dziś proponuję wykonanie dekoracyjnego organizera na przybory z zastosowaniem masy nazywanej zimną porcelaną. Wstępnie chciałabym zapoznać Was z recepturą na tą masę. Przepis jest prosty a składniki dostępne dla każdego.
Skład masy:
– pół kubeczka mąki ziemniaczanej,
– pół kubeczka kleju stolarskiego typu Vicol,
– po 1 łyżeczce dowolnego oleju oraz octu
(do odmierzania składników można użyć plastikowego kubka np. po jogurcie)
Wykonanie: z podanych składników wyrób masę, gdy jest zbyt kleista dodaj mąki, gdy zbyt gęsta – kleju (masę wyrabiaj w specjalnie przygotowanej miseczce). Wyrobioną masę możesz podzielić na części i każdą z nich podbarwić na inny kolor używając dowolnych farb (w czasie pracy używaj foliowej podkładki) Tak przygotowaną masę możesz przechowywać w foliowych woreczkach najlepiej w lodówce.
Wykonanie organizera: Jako bazy do wykonania organizera możesz użyć metalowej puszki (np.: po groszku konserwowym) Górną krawędź puszki oklej starannie – zachowując ostrożność – paseczkami papieru (1cm×3cm) w taki sposób aby środkowa część paseczków znalazła się na krawędzi puszki a końce układały się równo po zewnętrznej i wewnętrznej stronie pojemnika. Wykonaj projekt wzoru którym udekorujesz swój organizer i narysuj flamastrem kontury wzoru na puszce. Z przygotowanej masy tocz małe kuleczki i wypełniaj nimi poszczególne części wzoru dobierając odpowiednio kolory. (do przyklejania kuleczek używaj kleju Vicolu i pędzelka). Po oklejeniu całej powierzchni pomaluj ostrożnie farbkami oklejany papierem brzeg i odstaw pracę do wysuszenia. Po kilku dniach gdy masa będzie zupełnie sucha pomaluj całość bezbarwnym wodnym lakierem.
Powodzenia!

 

POWRÓT