Kreatywnie

15-05-2020 Aktualności

Dzień dobry!
Dziś dla amatorów zajęć kreatywnych propozycja wykonania ramki na fotografię.
Potrzebne materiały:
– tektura falista (można użyć tektury z pudełek)
– papier o strukturze porowatej
– klej stolarski typu Vicol
– farba akrylowa do pomalowania ramki
– lakier akrylowy
– masa nazywana ”zimną porcelaną (przepis w poprzedniej instrukcji)
Przybory i pomoce:
– pędzle do kleju i do malowania,
– foliowe podkładki,
– papier gazetowy (makulatura)
– linijka, ekierka, ołówek, nożyk do  papieru, podkładka do cięcia nożem,
Wykonanie ramki na fotografię o wymiarach: 15×21,5 cm. :
– korzystając z linijki i ekierki narysuj na tekturze 3 prostokąty o wymiarach 26×32,5 cm. oraz wytnij je przy pomocy nożyka do papieru, linijki i podkładki.
(przy wycinaniu poproś o pomoc rodziców)
Jeden z prostokątów odłóż – będzie to tylna część ramki,
w drugim wyrysuj i wytnij ramkę o szerokości 6 cm.-  będzie to część frontowa, z trzeciego wykonasz kieszonkę na zdjęcie którą umieścisz pomiędzy frontową i tylną częścią, odmierz i wyrysuj w bocznych i dolnej części prostokąta linie  w odległości 5.5 cm od brzegu a następnie wytnij tworząc element w kształcie litery U.
– wycięte elementy zagruntuj rozcieńczonym klejem stolarskim.
-zabezpiecz miejsce pracy rozkładają makulaturę,  odrobinę kleju przełóż do kubeczka, dolej wody aby uzyskać rzadszą konsystencję, pomaluj  cienką warstwą tego kleju wszystkie 3 elementy ramki.
– wytnij z papieru paseczki  wielkości ok. 1×3cm.
– paskami papieru oklej wewnętrzną krawędź frontowej części ramki,  układaj je jeden obok drugiego zaczynając od jednego z kątów w taki sposób aby środek pasków znajdował się na  krawędzi a końce po jednej i drugiej stronie oklejanego okienka,
– sklej że sobą wszystkie 3 elementy  gęstym klejem, zaczynając od doklejenia kieszonki na zdjęcie do części tylnej otworem do góry, następnie nałóż klej i przyklej frontową część ramki,
– pozostaw pracę do przeschnięcia pod prasą,
– oklej zewnętrzne krawędzie ramki stosując te same zasady jak przy oklejaniu okienka (w górnej części pamiętaj aby nie zakleić otworu kieszonki, te części oklejaj oddzielnie), następnie oklej pozostałą powierzchnię i odłóż do schnięcia (bądź dokładny, nakładają klej pędzelkiem na całą powierzchnię przyklejanych papierków lub mocz je w rozcieńczonym kleju)
– pomaluj pracę wybranym kolorem farby akrylowej
– wykonaj ozdoby do dekoracji ramki z ”zimnej porcelany”, zabarw masę na kolor pasujący do koloru tła ramki następnie rozwałkuj wałkiem do ciasta na foliowej podkładce/ do posypywania możesz użyć mąki ziemniaczanej/, z plastra masy wytnij elementy dekoracyjne np. figury geometryczne, ornamenty roślinne, możesz  też użyć foremek do wycinania ciastek,
 wycięte elementy pozostaw do przeschnięcia a następnie oklej nimi ramkę używając gęstego kleju
–  po wyschnięciu pracę w możesz pomalować lakierem akrylowym
– wykonaj zawieszkę z grubej lnianej nitki i przyklej ją  pośrodku tylnej części ramki maskując końce nitek wyciętym kawałeczkiem tekturki.
Miłej zabawy. B. Tereszkiewicz.
POWRÓT