Wernisaż – „Dokumentalni” już od 1 marca br.

23-02-2022 Aktualności

01Już dzisiaj zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej ,,Dokumentalni”, który odbędzie się 1 marca br. (wtorek) o godz. 18.00 w holu głównym Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku.
Wystawa udostępniona przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Dziękujemy Panu Damianowi Drąg, Dyrektorowi tej instytucji oraz Panu Adamowi Kus, Kierownikowi Działu Technik Audiowizualnych i Cyfrowych WDK. Przychylność z jaką się spotkaliśmy daje pewność przyszłej, owocnej współpracy naszych ośrodków.
,,Grupa Dokumentalni powstała w 2017 roku po spontanicznym spotkaniu na wspólnej wystawie w Pub-Galerii Stara Drukarnia w Rzeszowie. Kolejna ekspozycja odbyła się w 2019 r. w galerii BWA także w Rzeszowie. Była to bardzo ważna międzypokoleniowa wystawa dokumentalistów z całego województwa. Połączyło nas wspólne zainteresowanie reportażem i fotografią dokumentalną. W obecnym czasie fotografia w Polsce stała się niezwykle popularna, ale najczęściej polega to na zainteresowaniu zdjęciami modnymi i pojawiającymi się w mediach społecznościowych oraz o przeznaczeniu komercyjnym. Fotografowie poszukując niszy, która zagwarantuje im materialne przetrwanie nie dbają o to, co robią, liczy się zdjęcie, które się sprzeda. Fotografia prasowa staje się zbędna, a dokument fotograficzny niemal znika z obszarów zainteresowania początkujących miłośników fotografii. W takich okolicznościach nie mamy złudzeń, że powinniśmy poświęcić własny czas, jak również to, że staliśmy się wolontariuszami fotografii dokumentalnej. Mamy świadomość, że bez naszego wkładu i poświęcenia, wgląd w historię naszego województwa (nie ograniczamy się tylko na tym) może zostać zubożony o zdjęcia ilustrujące jedynie zmiany urbanistyczne oraz oficjalne uroczystości. Nie mamy ambicji do stworzenia następnego podmiotu, który będzie pisał projekty i zabiegał o dofinansowanie ze strony władz miasta.
Wojciech Nowicki w książce Odbicie (2018) w sposób niezwykle jasny formułuje definicje dokumentu fotograficznego: „Charakterystyczną cechą dokumentu fotograficznego jest jego stosunkowo ścisłe odtworzenie rzeczywistości. Ścisłość ta powinna wyrażać się nienaganną ostrością w odtworzeniu konturów przedmiotów, właściwym uchwyceniu ich wielkości i proporcji, struktury materiału i walorów tonalnych. Odtworzenie to powinno być obiektywne, pozaosobiste, rzeczowe”. I wreszcie „Niepożądana jest (…) jakakolwiek osobista interpretacja”.
Dokumentalni 2022
POWRÓT