Wystawa prac uczestników Koła ceramiki i batiku

03-11-2021 Aktualności

ceramika i batic
Serdecznie zapraszamy do Galerii MOK na wystawę prac uczestników Koła ceramiki i batiku działającego przy naszym ośrodku. Instruktorem koła jest Barbara Tereszkiewicz.

Zajęcia z ceramiki adresowane są do osób w każdej grupie wiekowej. Glina jest materiałem wdzięcznym, pozwalającym z łatwością kreować dowolne kształty, które można ubogacać stosując faktury, reliefy lub barwne zdobienia. Uczestnicy zajęć poznają techniki formowania i dekorowania swoich prac. Wykonują z gliny oryginalne wazony, miski, patery, formy dekoracyjne, figurki, płaskorzeźby, szopki, korale i różne inne wytwory. Następnie dekorują je zgodnie z własnymi upodobaniami.
Zajęcia z batiku przeznaczone są dla nieco bardziej zaawansowanych. Batik to pradawna technika ręcznego zdobienia tkanin. Proces wykonywania takich prac przebiega w kilku stopniach. Kompozycje powstają poprzez pokrywanie gorącym woskiem wybranych partii materiału a następnie zanurzanie go w kąpieli barwiącej. W trakcie tego działania z zabarwianego tła wyłania się pokryty uprzednio woskiem motyw. Czynności woskowania i farbowania są powtarzane kilkukrotnie w zależności od ilości zaplanowanych w kompozycji kolorów. Uczestnicy zajęć realizując swoje pomysły muszą przewidzieć zmiany barw, które występują w efekcie wzajemnego ich przenikania.
Zarówno praca w glinie jak i doświadczenie z batikiem dają uczestnikom wiele korzyści i są powodem do satysfakcji. Twórcza aktywność sprzyja rozwojowi wyobraźni, zdolności kreatywnych, sprawności manualnej, wyrabianiu cierpliwości jak również redukcji stresu. Prace ceramiczne i batik będące efektem działalności Koła Ceramiki i Batiku można oglądać w Galerii MOK
do 24.11 br.
POWRÓT