Wystawa – „8 Bitów sztuki”

04-02-2022 Aktualności

8bitplakatZAPRASZAMY NA WYSTAWOWY HIT !!!
WYSTAWA  „8️⃣ bitów sztuki”
Dzięki współpracy Miejski Ośrodek Kultury Przeworsk z Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie jutro, 4 lutego udostępniamy w naszym ośrodku wystawę ,,8 bitów sztuki”, którą będziecie Państwo mieli możliwość obejrzeć przez dwa tygodnie.
➡️W centralnej części wystawy wyodrębnione będą skonstruowane z konsol stanowiska do gry. Będzie można zagrać na kultowych i legendarnych grach, w stare Mario Bros na Pegasusie, Contrze i wielu, wielu innych.
➡️Jestem przekonany, że będzie to wielka atrakcja. Dla najmłodszych okazja poznania sprzętu i gier sprzed wielu, wielu lat, dla ,,trochę” starszych , sentymentalna podróż w czasie. Serdecznie zapraszam do obejrzenia wystawy, naprawdę warto! Dziękuję Panu Tomaszowi Boksa za udostępnienie swoich zbiorów na wystawę oraz Pani Ewie Łączyńskiej – Widz, Dyrektor BWA w Tarnowie. Pani Ewo, mam nadzieję, że to początek naszej owocnej współpracy. Marek Frączek, Dyrektor MOK w Przeworsku.
Wystawa przygotowana przez programistę i twórcę gier komputerowych Tomasza Boksę, opowiada o tarnowskiej demoscenie i raczkującym polskim gamedevie z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Dzieł tworzonych w Polsce, w tym w Tarnowie od końca lat 80. do dziś na Atari, Commodore, Pegasus oraz ZX Spectrum.
➡️Kuratorem wystawy jest Tomasz Boksa.
➡️Oprawę graficzną wystawy sporządziła Joanna Janik.
Demoscena to międzynarodowa społeczność tworząca cyfrowe dzieła audiowizualne. Narzędziami artystów i artystek są urządzenia elektroniczne. Programy, muzyka i grafika powstają na najróżniejszym sprzęcie komputerowym i często przekraczają jego założenia techniczne — w imię sztuki.
W latach 90. w tarnowskim Pałacu Młodzieży funkcjonowało kółko komputerowe, którego opiekunem był między innymi Maciej Walaszek. W 1992 roku uczestnicy kółka, posiadający komputery Atari 8bit założyli grupę demoscenową Zelax. Nazwa grupy pochodzi od przedostatniego poziomu popularnej gry Zybex. Członkami grupy byli: Święty, Dudek, Pazur, Howarth, Foster, Ramzes, Homig, Maestro.
Z okazji wystawy „8 bitów sztuki” z inicjatywy Tomasza Boksy, Polskie Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Technicznego stworzyło limitowaną edycję gry autorstwa Łukasza Pazery COSMIC HERO na nośniku Cartridge dla komputerów Atari xl/xe. Poprawki programistyczne wykonał Jakub Husak, a grafikę tytułową stworzył Krzysztof Ziembik.
➡️Tomasz „tbxx” Boksa (ur. 1980) – autor recenzji starych gier video i artykułów w tym temacie. Pasjonat retro informatyki. Kolekcjoner starych gier video, starych komputerów oraz konsol do gier. Od 2007 r. redaktor, a od 2013 r. właściciel i administrator serwisu RetroAge.net.

Programista Atari Basic/Turbo Basic XL. Autor gier „Noddy”, „Mrówka z Mount Everest”, „Puzzle-Mania”, „Antic Picross”, „Antic Picross 2″, „Motorki”, „RIP” (1 miejsce @ Zmarły konkurs 2014), „Deszczownik/Rainer” – gra według pomysłu prof. UJ Piotra Mareckiego, z grafiką Krzysztofa Ziembika i muzyką Krystiana Iwaszko. Mieszka w Tarnowie.

 Wystawa „8 bitów sztuki” została przygotowana przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i premierowo pokazana w BWA Tarnów w ramach 18. Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza 2021 (grudzień 2021 – styczeń 2022).
BWA Tarnów to Instytucja Kultury Miasta Tarnowa, zajmująca się prezentacją i popularyzacją sztuki współczesnej. Tarnowskie BWA działa w trzech lokalizacjach: siedziba główna znajduje się w Pałacyku w Parku Strzeleckim, a filie w budynku Dworca PKP Tarnów Główny oraz przy tarnowskim Rynku na ul. Wałowej 25.
www.bwa.tarnow.pl

POWRÓT