Koncert Śpiewamy Niepodległej – 11 listopada 2022 – fotorelacja

14-11-2022 Aktualności

Zdjecia0103

„Jesteśmy Polakami, to nasza historia”
To była prawdziwa i piękna lekcja lokalnego patriotyzmu. 11 listopada to data wyjątkowa dla każdego Polaka.
Tego dnia wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnej Polsce.
To Narodowe Święto Niepodległości było inspiracją do spotkania się i zjednoczenia w tak ważnym dniu. Do Miejskiego Ośrodka Kultury przybyli mieszkańcy Przeworska i okolic, aby swoim śpiewem i postawą nawiązać do chwalebnej i niestrudzonej walki o wolną i niepodległą Polskę.
Patriotyczne śpiewy poprzedził występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku, którzy zaprezentowali małą formę teatralną pod nazwą ,,Wspomnienia legionisty”. Narrację tego przedstawienia stanowią fragmenty tekstów literackich Małaczewskiego, Żeromskiego i Lechonia oraz mało znane piosenki z regionu – opisujące epizody z dróg do niepodległości. Można było zobaczyć kilka fotografii archiwalnych i mundurów nawiązujących do okresu 1914-1918.
Podczas koncertu z udziałem Kapeli Podwórkowej Beka i śpiewającej publiczności zabrzmiały pieśni takie jak : ” Rozkwitały pąki białych róż”, ,,O mój rozmarynie”, ,, Szara Piechota”, ,, Przybyli ułani” i wiele innych. Wykonanie każdej pieśni czy piosenki poprzedzone było wstępem – historią powstania utworu.
Składamy serdeczne podziękowania Przeworskiej Kapeli Podwórkowej Beka za przygotowanie koncertu, uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku za występ oraz nauczycielom: Pani Sabinie Cieślak, Pani Agnieszce Bernackiej, Pani Justynie Flis i Pani Katarzynie Walawender za przygotowanie młodzieży.
Jesteśmy również bardzo wdzięczni gościom, którzy swą obecnością oraz pięknym śpiewem nie tylko uświetnili święto 11 listopada, ale też przyczynili się do wzniosłego nastroju.
W tym roku koncert ,, Śpiewamy Niepodległej” odbył się po raz pierwszy. Planujemy, aby ta uroczystość przybrała charakter cykliczny.