Miejski Ośrodek Kultury - front budynku

Przeworski Dom Kultury, będący filią Wojewódzkiego Domu Kultury w Przemyślu, przejął w 1977 roku zadania i obowiązki Powiatowej Poradni Kulturowo – Oświatowej w naszym mieście. Uroczyste otwarcie placówki odbyło się 27 maja 1977 roku, inicjując swoją działalność, która rozwija się po dzień dzisiejszy w dwóch kierunkach. Z jednej strony zajmuje się prowadzeniem kół i zespołów zainteresowań, z drugiej organizacją działalności kulturalnej w naszym środowisku, równocześnie rozwija mimo skromnych możliwości kadrowych instruktaż dla zespołów działających w terenie.

Na podstawie zarządzenia wojewody z dnia 29 września 1979 roku Przeworski Dom Kultury został przekształcony w Miejski Ośrodek Kultury, któremu statut nadał 15 stycznia 1980 roku Naczelnik Miasta Przeworska. Postanowienia ogólne statutu zakładają, że Miejski Ośrodek Kultury jest państwową instytucją zajmującą się programowaniem, metodyką i organizacją działalności społeczno – kulturalnej. Od tej pory celem nadrzędnym działalności Ośrodka jest krzewienie kultury wśród mieszkańców Przeworska. Cel ten realizuje poprzez:

• prowadzenie pracowni artystycznych;
  • tworzenie zespołów oraz kół zainteresowań;
  • upowszechnianie scenicznych programów artystycznych oraz spotkań autorskich;
  • organizowanie koncertów zamkniętych oraz plenerowych;
  • organizowanie przeglądów, konkursów, festiwali oraz wystaw artystycznych;
  • prowadzenie szkółki muzycznej;
  • organizowanie wypoczynku zimowego i letniego dla dzieci i młodzieży;
  • prowadzenie kostiumerni;
  • organizowanie kursów tańca
  • organizowanie kursów językowych;
  • współpracę z rożnymi instytucjami kulturalnymi i oświatowymi, zespołami artystycznymi, zakładami pracy, fundacjami, stowarzyszeniami oraz organizacjami społecznymi.

W latach 80. Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku dzięki odpowiedniej bazie i dobrze przygotowanej zawodowo kadrze za sprawą władz miasta staje się samodzielną placówką, działającą przy niewielkim wsparciu finansowym ze strony Urzędu Wojewódzkiego.

8 czerwca 1987 roku Wojewoda Przemyski nadaje Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Przeworsku imię Oskara Kolberga.

Obecnie Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku prowadzi stałe zajęcia w następujących zespołach i kołach zainteresowań:

• Zespół Taneczny „Plus”,
  • Dziecięcy Zespół Piosenki i Ruchu „Plusik”,
  • Rytmika,
  • Szkółka muzyczna – klasa fortepianu,
  • Dziecięcy Zespół Wokalny „Ósemka”,
  • Zespół Wokalny „Sempre”,
  • Zespół Wokalny „Bemol”,
  • Zespół Wokalny ”Molto”,
  • Koło Ceramiki i Batiku,
  • Koło Modelarni Lotniczej,
  • Koło Modelarni Okrętowej,
  • Przeworska Kapela Podwórkowa „Beka”,
  • Koło Filmowe „ Zoom Art ”,
  • Dyskusyjny Klub Filmowy „ małe kino wielkie filmy”

Za całokształt działalności Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku został uhonorowany nagrodą miasta Przeworska „Ratusz 2002” w kategorii „za zasługi dla miasta Przeworska”.

Andrzej Kowalski

Dział Administracyjno- Gospodarczy
Benedykt Magoń – Kierownik Administracyjny
Mariusz Mirkiewicz – Specjalista ds. nagłośnienia