Koncert zespołu FORTECA – Obchody 79 rocznicy Powstania Warszawskiego

19-07-2023 Aktualności

Forteca Plakat

1 sierpnia, w 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Leszek Kisiel Burmistrz Miasta Przeworska zaprasza do Miejski Ośrodek Kultury Przeworsk na koncert zespołu FORTECA
Cześć i Chwała bohaterom
Zespół FORTECA powstał w 2006 roku z inicjatywy gitarzysty Marcina “Siano” Tucznio, który stworzył pierwsze dwa utwory z wierszami Baczyńskiego i Broniewskiego, a następnie rozpoczął poszukiwanie muzyków. Styczniu 2007 roku zespół zagrał swój pierwszy koncert, a kilka miesięcy później wydał nagrany w domowych warunkach dwu płytowy album “Żołnierz Polski” i Słońce Wrześnie”. Kolejnym wydarzeniem z życia Fortecy było kilkanaście koncertów, także ten największy zagrany w 2009 roku w Wiźnie przed grupą Sabaton. Ten rok poświecili także na nagranie płyty demo, której wydanie miało miejsce w 2010 roku. Wkrótce rozpoczęli pracę nad kolejną płytą „Kto dziś upomni się o pamięć?”, którą po ciężkich bojach udało się wydać w czerwcu 2013 roku.Rok ten był obfity w nowe doświadczenia. W marcu zespół wygrał utworem “Żołnierze Wyklęci – Niezłomnie Żołnierze” II edycję konkursu Hard as a Rock, a w maju przeszli trasą ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego współtworząc w ten sposób film “Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”. To właśnie te doświadczenia stały się inspiracją kolejnego albumu, który w całości muzycy poświęcili postaci tego wielkiego bohatera. Tak właśnie 1 marca 2014 roku została wydana płyta “ROTMISTRZ”. Jednak muzycy mimo wielu koncertów ten rok poświęcili także rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i już 1 sierpnia ukazał się kolejny krążek pt. “PROJEKT nieZAKAZANY” z piosenkami śpiewanymi podczas okupacji w rockowym, fortecowym brzmieniu. Na 10 rocznicę swojej działalności wydali płytę “Składanka na 10-lecie”, na której znalazły się najpopularniejsze fortecowe utwory. W 2018 roku powstaje kolejny album zespołu pt. “Bohaterowie Znani nieZnani”, a rok później “Wspomnienie Historii”.
23 listopada 2019 roku rockowa FORTECA zakończyła działalność koncertową podsumowując 14 lat walki o Pamięć, wydarzeniem artystycznym pn.: “Tu wszystko się zaczęło”, które zorganizowali w swoim rodzinnym Szczyrku. Podczas ponad 4 godzinnego występu zespół wykonał ponad 30 utworów. Całość wydarzenia była rejestrowana, dzięki czemu rok później zespół wydał zapis KONCERTU LIVE “Tu wszystko się zaczęło”, a okolicznościowych pendrivach. Obecnie zespół przygotowuje się do premiery kolejnego rockowego albumu.
Od 2020 roku zespół koncertuje w częściowo zmienionym składzie w akustycznym brzmieniu pn. FORTECA-Walka Trwa
FORTECA -Walka Trwa to kontynuacja 14-letniej działalności koncertowej rockowego zespołu historyczno-patriotycznego FORTECA, jednak w akustycznym brzmieniu. Utwory FORTECY wybrzmiewają teraz przy akompaniamencie pianina, skrzypiec oraz gitary klasycznej i basowej.
FORTECA ponad dekadę w rockowo – metalowym brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowywała się w docelowy przekaz historyczno-patriotyczny. Początkowo grupa czerpała teksty z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej, tj.: K.K. Baczyński, W. Broniewski, czy F. Konarskiego, od kilku lat tworzą własne teksty. Historia okresu okupacji była jedynym motywem ich twórczości.
Jak sami mówią: “Nie chcemy, aby patriotyzm był pojmowany jedynie jako martyrologia, czy gra polityczna. Jesteśmy patriotami i chcemy poprzez swoją twórczość pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadziły do miejsca, w którym się teraz znajdujemy. Mamy nadzieję, że nasze utwory przybliżą Wam te losy. Patrzymy wstecz, ale także w przyszłość. To od nas, młodych ludzi zależy przyszłość naszej Ojczyzny. Dlatego: Nie pozwólmy Zapomnieć Nie pozwólmy Przekłamać Nie pozwólmy Powtórzyć”
➡️1 sierpnia 2023 r. o godzinie 17:15, sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku.
Wstęp wolny!
Zapraszamy!