Wernisaż wystawy „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945” oraz spotkanie z księdzem biskupem Marianem Buczkiem – fotorelacja.

21-07-2023 Aktualności

Zdjecia0004

20 lipca 2023 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku odbyły się dwa wydarzenia. Wernisaż wystawy „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945” oraz spotkanie z księdzem biskupem Marianem Buczkiem.
➡Wernisaż wystawy otworzył p.o. Dyrektor MOK Mariusz Mirkiewicz, po powitaniu zaproszonych gości i przedstawieniu informacji o wystawie głos zabrali prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki – Prezes Instytutu Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej oraz ksiądz biskup Marian Buczek. Opowiedzieli szczegółowo o losach Polaków na kresach wschodnich w latach 1943-1945 podczas ludobójstwa wołyńsko-galicyjskiego. Następnie wszyscy udali się na sale widowiskową, gdzie obyło się spotkanie z biskupem Marianem Buczkiem. Spotkanie poprowadził prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki, wybitny teolog i socjolog. Podczas rozmowy mogliśmy m.in. usłyszeć z jakimi problemami mierzył się kościół katolicki na Ukrainie w czasach II Wojny Światowej. Biskup opowiedział o represjach na ludności polskiej jakie w tamtym okresie występowały. O trudnościach w prowadzeniu parafii oraz o tym jak kościół był wykorzystywany do celów politycznych.
Na koniec spotkania p.o. Dyrektor Mariusz Mirkiewicz wręczył przybyłym gościom kwiaty i podziękował za przybliżenie nam losów Polaków i kościoła katolickiego w tak trudnych czasach okresu II Wojny Światowej na Ukrainie.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
POWRÓT